Loading...

اخبار سایت

زهکشی ساختمان

روش های زهکشی ساختمانی

زهکشی در واقع یعنی خارج کردن آب اضافه ای است که در زمین وجود دارد.که این کار را حدودا از ۲۰۰ سال پیش انجام می دادند و یک کار کاملا مرسوم بوده است.

احتمالااین مطلب را بدانید که خارج کردن آب خود به خود و به صورت طبیعی نبز صورت می گیرد و تنها فرآیندزهکشی ساختمان به این کار سرعت بیشتری می دهد. 

در زمان های گذشته  نیز برای آب بندی گودال های ساختمانی روشهای متعددی وجود داشت. از جمله این روش ها استفاده از قیر و گونی و ایزوگام بود. یکی از مراحل مهمی که در پروژه ساختمانی به آن توجه می شود و از اهمیت بسیاری برخوردار است  آب بندی گودال های ساختمانی است.

در زمینهای تفریحی ورزشی برای اینکه بتوان آب باران را به سرعت خارج کرد از روش رهکشی استفاده می شود، زیرا روند سریعی که در زهکشی وجود دارد از آسیب رساندن به این زمین ها جلوگیری میکند که این امر باعث می شود از این زمین ها بیشتر و بهتر استفاده شود.

از آنجایی که آب به عنوان یک ماده حیاتی در هر جایی که انسان ها زندگی می کنند مورد نیاز است، زیاد بودن آن و یا اینکه جمع شدن و ماندن بیش از حد در یک جا باعث می شود که حالت ماندآبی (جایی در طبیعت که آب در آن مانده و گیاهان کوتاه بیشتر از جنس علف و نی بر آن روییده می شوند.) به وجود آید.

انواع روش های زهکشی ساختمانی

زهکشی ساختمانی هم به نوبه خود دارای انواع مختلفی میباشد، که در این مطلب به انواع روش های زهکشی ساختمانی اشاره می کنیم.

انواع زهکش:

1. زهکش روباز  
2. زهکش لوله ای  
3. زهکش لانه موشی ( Mole drian )
4. زهکش عمودی ( چاه )
5. زهکش حائل

1. زهکش روباز :

کانال با مقطع معمولا ذوذنقه ای شکلی است .
درکانال زهکشی به مراتب بیشتر از کانال آبیاری است .free board
نکته : کانال زهکشی در گودی و کانال آبیاری در ارتفاع است .

2.زهکش های لوله ای :

این زهکشها در سه نوع یافت میشوند :

الف : تن بوشه ای ( سفالی )
ب: پلاستیکی 
پ: سیمانی  

لوله های سیمانی با قطرهای مختلفی تولید میشوند و معمولا روی لوله مشبک است .
لوله های سفالی معمولا در قطر های 5، 6.5،8،10،20 سانتی متر و طول 30 سانتی متر تولید میشوند. حسن این لوله این است که در برابر واکنش شیمیایی آب مقاوم است .
لوله های سیمانی معمولا به قطر 10،15،20 سانتی متر و طول 30 سانتی متر موجود است . باید توجه داشت در خاکهای سولفات دار باید در ساخت این لوله ها از سیمان ضد سولفات استفاده شود .

لوله های پی وی سی ( پلی اتیلن و پی وی سی )به دو صورت صاف و موجدار تولید میشوند . در شرایط مساوی قطر لوله موجدار را باید 20 درصد بیشتر از طول لوله صاف گرفت که این مساله به خاطر بوجود آمدن افت ناشی از موجهای لوله است .طول این لوله ها تا 100 متر میرسد .

3.زهکش لانه موشی :

شبیه زهکش لوله ای ( یک نوع تونل زیر زمینی ) که از عبور یک جسم مخروطی شکل در خاک بوجود میآید .این نوع زهکش معمولا در مناطقی بکار میرود که مواد آلی آن زیاد است و برای یک فصل زراعی کاربرد دارد.

4.زهکش عمودی :

بصورت چاه عمل میکند و چنانچه تعداد چاهها در یک منطقه بیشتر باشد اثر زهکشی بیشتر است .ضمنا در این نوع زهکشی می بایست آب جمع شده در چاه مکش شده و به محل مناسبی انتقال یابد.به عمل تخلیه آب از جاه زهکشی را دیواترینگ (Dewatering) گویند.

5.زهکش حائل :

بیشتر برای جدا کردن دو قطعه زمین بکار میرود تا آبی که از اراضی مجاور میآید وارد اراضی مورد نظر نشود . عمق این نوع زهکشها معمولا در حدود 2 تا 2.5 متر است و جهت کانال عمود بر آب زیر زمینی می باشد .

مشخصات ژئوگرید

ژئوگريد هم جزء خانواده ژئو سنتتيك( که از ترکیب ذو کلمه زمین، ساخته دست بشر تشکیل شده است) مي‏باشند. در واقع کلماتی مانند ژئوگريد که از خانواده ژئو سنتتيك می باشند.  و از آنجا که طبیعت پلیمری آن ها طوری است که باعث می شود برای استفاده در زمین، جایی که دوام زیادی از آن انتظار می رود مورد استفاده قرار گیرد.

ژئوگريد ماده ای است شبکه مانند كه داراي سوراخ هاي بزرگ می باشد و فاصله بين سوراخ ها در ژئوگريد حدود ۱ تا ۱۰ سانتي متر است. ژئوگريدها دارای انواع مختلفی از جمله: Tensarcorp، Paragrids، Fortral، Maxtrex و…. می باشد.

خواص فيزيكي یکی از چند خواصی است که ژئوگريد دارد اين خواص عبارتند از: نوع ساختار، نوع اتصال، اندازه سوراخ، ضخامت، خواص مربوط به جرم واحد سطح ، خواص مربوط به درصد سطح باز. همه اين خواص فيزيكي بصورت مستقيم قابل اندازه گيري هستند. اين خصوصيات فيزيكي به نحوي در سختي خمشي ژئوگريدها تأثير دارند.

توصیه های فنی زهکشی ساختمان

برای انجام و شروع هر کاری باید یک سری اطلاعات و توصیه های مربوط به آن کار را دانست و مورد بررسی قرارداد. در خصوص زهکشی ساختمان نیز باید یک سری توصیه های فنی را نیز دانست و آنها را اجرا کرد. که به برخی از آنها در زیر اشاره شده است:

  •  قبل از انجام کار و شروع، می بایست گزارش هایی را که به همراه نقشه ها در دسترس دارید به طور کامل مطالعه نمایید، ودر صورت مشاهده ابهامات به مشاور طرح اطلاع داده تا هر چه سذیعتر ابهامات موجود برطرف شوند.
  • مصالحی را که میخواهید مورد مصرف قرار دهید باید هنگامی که در محل مورد نظر میخواهید بریزید آن محل کاملا شسته و خیس باشد.
  • برای اینکه بتوانید از تفکیک و جدا شدن سنگدامه های زهکشی جلوگیی کنید بهتر است که ابعاد مطالح بهم نزدیک باشند.
  • مصالح دانه ای که برای زهکشی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد می بایست از دانه های سنگی مقاوم وسخت، فاقد مواد آلی، دانه های نرم و سست، دانه های انحلال پذیر و سایر ناخالصی ها و مواد خارجی باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *