Loading...

اخبار سایت

بازار مسکن

چشم انداز بازار مسکن در سال ۹۸/ تحرک در بازار مسکن وابسته به تامین مالی است

کارشناس بازار مسکن گفت: تحرک در بازار مسکن وابسته به تامین مالی، تکمیل واحد های نیمه تمام و به جریان انداختن پروانه های جدید است.

حسین وکیلی، کارشناس بازار مسکن در گفت وگو با خبرنگار مسکن گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان ، با بیان اینکه در حال حاضر بازار مسکن نوعی رکود معاملات را تجربه می کند، اظهار کرد: تحرک در بازار مسکن وابسته به تامین مالی، تکمیل واحد های نیمه تمام و به جریان انداختن پروانه های جدید و شروع عملیات ساختمانی است که آن هم به جهت رشد غیر قابل انتظار بهای مواد و مصالح ساختمانی و افزایش غیرقابل کنترل قیمت مسکن، بازار وسیعی را که از متقاضیان طبقه متوسط تشکیل می شود از دست داده است. 

وکیلی تصریح کرد: اگر اوضاع اقتصادی به همین رویه پیش برود، متاسفانه امسال چشم انداز روشنی در بازار مسکن وجود نخواهد داشت و امکان دارد این بازار دچار رکود عمیق تری شود. 

کارشناس بازار مسکن افزود: افزایش نرخ ها و تورم افسار گسیخته در بازار مسکن همچنان به قوت خود باقی است و همین امر باعث شده فاصله بین توان اقتصادی متقاضیان و قیمت های اعلام شده توسط مالکان بسیار زیاد شود و این فاصله بسیار زیاد تقاضای خرید متقاضیان را به طور قابل توجهی کاهش داد. 

وکیلی با اشاره به عوامل رونق گرفتن بازار مسکن گفت: با توجه به رکود اقتصادی موجود، جهت به رونق افتادن بازار مسکن ابتدا باید اقداماتی برای تثبیت قیمت ها صورت گیرد و رشد بی رویه قیمت ها متوقف شود.

کارشناس بازار مسکن در خصوص رابطه ارز و افزایش قیمت مسکن تصریح کرد: اصولا، چون در قیمت تمام شده مسکن حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد ارزبری وجود دارد، بنابراین تحولات نرخ ارز با این میزان در قیمت مسکن موثر خواهد بود. برخی از صنایع پیچیده در صنعت ساختمان مانند آسانسور سازی و قطعات الکتریکی و الکترونیکی و تجهیزاتی که در قسمت های پر اهمیت ساختمان مانند هوا ساز ها و سیستم های خنک کننده و گرم کننده نقش دارند، غالبا تا بیش از ٧٠ درصد ارزبری دارند.

وی افزود: در حال حاضر تنها گردشی که در بازار مسکن مشاهده می شود در بین کسانی است که سرمایه های سرگردان دارند و بین خودشان معاملاتی صورت می گیرد. این دسته معاملات محدود هستند که بین فروشندگان و خریداران متقاضی خانه های لوکس و گران قیمت صورت می گیرد و عملا به شکل دست به دست در بین این گروه معامله می شود؛ بنابراین این دسته از فروشندگان نقش چندانی در پایین آوردن قیمت مسکن ندارند.

کارشناس بازار مسکن با اشاره به عواملی که ممکن است در تحرک و توسعه بازار مسکن موثر باشند، گفت: ایجاد اعتماد عمومی در اقتصاد کشور، توسعه و تثبیت اقتصادی، کنترل معقول سطوح قیمت ها، ایجاد فرصت های ساخت مسکن ارزان قیمت، سرمایه گذاری در مسکن اجتماعی و تامین تسهیلات کافی و ارزان از آن دسته عواملی هستند که بازگشت تحرک در بازار مسکن و رونق ساخت و ساز را باعث خواهند شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *